Artık şirketler satışları cepten takip ediyor

Şirketlerin satış sürecini hızlandıran ve temsilcilerin görevlerini otomatikleştirmeye yarayan mobil uygulamalar yani Satış Ekibi Otomasyonu (SFA), her geçen gün daha çok ilgi görüyor.

Şirketlerin satış sürecini hızlandıran ve temsilcilerin görevlerini otomatikleştirmeye yarayan mobil uygulama yani Satış Ekibi Otomasyonu (SFA), kurumların ve satış ekiplerinin hayatına her geçen gün daha fazla giriyor. Satışçıların ziyaret hazırlığından, satış esnasında alınan notlara ve raporlamaya kadar tekrarlanan işleri otomatikleştirmeye yardımcı olan SFA uygulamaları, sahada görev yapan satış ekiplerinin verimliliğinde yüzde 40’a varan oranda artış sağlıyor. Türkiye’de saha satış ekibi bulunan birçok kurumun yoğun olarak kullanmaya başladığı SFA, satış ekipleri tarafından da hedeflerine ulaşmada en verimli araç olarak görülüyor.

 

Satış ekibi otomasyonunun satış ekipleri olan firmalar için son derece önemli hale geldiğini belirten Ekmob Kurucusu ve CEO’su Sunay Şener, “Firmalar, kullanılan otomasyon sayesinde müşterileriyle daha etkili iletişim kuruyor. Doğru müşteriye hitap ederek satış hacmini artırıyor” diyor.

 

Şener, satış ekibi otomasyonu kullanan satış ekiplerinin avantajlarını şöyle anlatıyor:

 

  • Satış döngüsünü kısaltır, zamandan tasarrufu sağlar.
  • Sahadaki verileri doğrudan mobil cihazda toplar, kontrol eder ve yöneticiye anlık olarak veri iletir.
  • SFA aynı zamanda satış projeksiyonu yapar. Kurumsal hafızada biriken geçmiş bilgilerle gelecek için öngörülerde bulunur. Bu sayede iyileştirme yapmanız gereken kısımları gösterir.
  • Satış ekibinin aktivitelerini verilere dayalı raporlar.
  • Beyan esaslı raporlama süreçlerini ortadan kaldırır.
  • Satış yöneticileri, olağandışı durumları kolayca tanımlar ve bunları düzeltmek için daha hızlı hareket eder.

Ekmob Hakkında:

Türkiye’nin en büyük saha satış yönetimi uygulaması Ekmob, 2017 yılında kuruldu. Hizmet verdiği firmaların saha satış süreçlerinde yeni bir kültür inşa eden Ekmob, satış ekiplerinin faaliyetlerini kurumlara raporlayan özellikleriyle satış süreçlerinde yüzde 40’a varan oranda verimlilik artışı sağlıyor. Ekmob, satış ekiplerini veri ile yönetmeyi sağlayarak satış ekiplerinin günlük ihtiyaçlarına göre tasarlanmış mobil uygulama ile sahada daha hızlı ve efektif olmalarını sağlıyor. Saha satış ekiplerine verimlilik, performans, proaktif yönetim, anlık veri erişimi imkanlarını kolay kullanım deneyimi ile bir arada sunuyor. Ekmob, 2020 itibariyle aralarında Fıratpen, Fiba Emeklilik, Gold Master, Korozo, ING Bank, İzeltaş, NN Hayat ve Emeklilik, Novartis, Prometeon (Pirelli), Riot Games ve Zingat’ın da bulunduğu 300’den fazla müşteriye bağlı 5 bin kullanıcıya hizmet veriyor. Ekmob, mobil CRM, mobil form, anketler, ziyaret planlama, sipariş, takım yönetimi/mesajlaşma ve lokasyon bazlı aktivite takibi özellikleriyle, saha ekiplerinin tüm süreçlerini yüzde 40’a kadar daha verimli yönetmelerini sağlıyor. Ekmob, Türkiye, Doğu Avrupa ve Ortadoğu’ya da teknoloji ihracatı gerçekleştiriyor.

Hibya Haber Ajansı

Okunma